Kategorie

lampy sufitowe  lampy ścienne  lampy stołowe  lampy podłogowe  polecane lampy żarówki

Jak zamontować plafon? Zobacz, jakie to łatwe!

Choć trendy w oświetleniu nieustannie się zmieniają, wciąż często wybiera się praktyczne plafony. To uniwersalne rozwiązanie – bez trudu można dopasować odpowiedni model do niemal każdego wnętrza. Zamierzasz uwzględnić ten typ lampy w swojej aranżacji? Doskonały pomysł! Najpierw jednak dowiedz się, jak prawidłowo zamontować plafon. Czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję krok po kroku!

Gdzie warto zamontować plafony?

Plafony cieszą się dużą popularnością, choć zamknięcie ich definicji w sztywne ramy jest dość trudne – przybierają różne formy i występują w wielu wzorach, kolorach i stylach wykończenia. Łączy je jednak prosta konstrukcja, która doskonale wpisuje się zarówno w nowoczesne, jak i nieco bardziej klasyczne przestrzenie. Obecnie wybór plafonów na rynku jest ogromny – możesz znaleźć minimalistyczne warianty lub bardziej ozdobne oprawy. Chętnie wybiera się je szczególnie do łazienek, choć równie często spotyka się plafony pasujące do kuchni, korytarza, a nawet salonu. Pełnią funkcję zarówno oświetlenia głównego, jak i uzupełniającego. Jeżeli tak jak my widzisz potencjał w tym rodzaju oświetlenia, musisz wiedzieć, w jaki sposób skutecznie je montować.

Montaż oświetlenia – o czym musisz pamiętać?

Niezależnie od tego, jakie oprawy wybrałeś do swojego wnętrza, podstawowe reguły dotyczące montażu plafonów są bardzo podobne. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem pracy odetnij zasilanie przy pomocy bezpiecznika. Montaż plafonów wiąże się też z działaniem przy suficie. To oznacza, że musisz wyposażyć się w stabilną drabinę lub solidne krzesło. Pamiętaj, że najbezpieczniej jest pracować w pozycji, w której nie musisz długo trzymać wyciągniętych w górę rąk. Zanim rozpoczniesz montaż, koniecznie zapoznaj się z instrukcją producenta załączoną do plafonu. Sprawdź też, czy zestaw jest kompletny.

Jakie narzędzia są niezbędne do zamontowania plafonu?

Jak skutecznie zamontować plafon? Rozpocznij pracę od przygotowania niezbędnych narzędzi. Przydadzą Ci się następujące elementy:

– próbnik napięcia,

– kołki montażowe,

– wkrętarka,

– śrubokręt,

– miarka,

– ołówek,

– wykrywacz przewodów.

Jeśli nie masz doświadczenia z montażem oświetlenia, nie wahaj się poprosić o pomoc profesjonalnego elektryka!

Jak zamontować plafon? Instrukcja krok po kroku

Jeżeli przygotowałeś odpowiedni plafon i niezbędne narzędzia, a także wybrałeś miejsce jego instalacji, możesz przejść do właściwego montażu. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję krok po kroku.

  1. W pierwszym kroku zdemontuj starą lampę. Jeśli w wyznaczonym przez Ciebie miejscu nie było wcześniej oświetlenia, zapoznaj się z układem przewodów.
  2. Dopasuj podstawę plafonu na próbę i zaznacz miejsca, w których musisz wywiercić otwory montażowe.
  3. Wywierć otwory w zaznaczonych miejscach i umieść w nich kołki.
  4. Przykręć podstawę plafonu w odpowiednim miejscu i sprawdź dokładnie, czy jest stabilnie osadzona.
  5. Połącz przewody zgodnie z instrukcją producenta.
  6. Przed ostatecznym montażem sprawdź, czy oświetlenie działa. Jeśli w wybranym przez Ciebie plafonie jest to niemożliwe, lepiej nie dokręcaj wszystkich elementów mocujących do oporu.
  7. Ponownie wyłącz instalację i zamontuj osłonę.
  8. Gotowe!

Z reguły montaż plafonu nie jest skomplikowaną czynnością. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami poradzisz sobie bezbłędnie! Atrakcyjne plafony, dopasowane do Twoich potrzeb, znajdziesz oczywiście w ofercie naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl