Kategorie

lampy sufitowe  lampy ścienne  lampy stołowe  lampy podłogowe  polecane lampy żarówki

Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek, a jak na 3, 4, 2 lub 1 żarówkę? Praktyczne porady

Urządzasz mieszkanie? W takim razie z pewnością zajmujesz się też aranżacją oświetlenia. Zastanawiasz się, jak prawidłowo zamontować lampę wiszącą? Pamiętaj, że wszystkie prace związane z elektryką wymagają podstawowej wiedzy i zachowania odpowiednich środków ostrożności. Chcesz wykonać je samodzielnie? W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek, a jak na 4, 3, 2 czy 1 żarówkę. Zaczynamy!

Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek?

Twoje wnętrze jest obszerne i chcąc je właściwie oświetlić, musisz wykorzystać lampę 5-punktową? Jeśli Twoja instalacja elektryczna została prawidłowo przygotowana, to z sufitu powinny wystawać 3 kable – fazowy, zerowy i ochronny lub dwa fazowe i zerowy. Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek? Najbardziej funkcjonalne rozwiązanie umożliwi Ci podłączenie lampy w taki sposób, aby włącznik z dwoma przełącznikami pozwalał Ci na zapalenie wszystkich lub tylko części żarówek. Wystarczy, że podłączysz kable zerowe do przewodu neutralnego, a brązowe kable z lampy do dwóch przewodów fazowych wystających z sufitu. Wcześniej upewnij się jednak, że Twoja instalacja jest przygotowana na takie działanie.

Jak podłączyć żyrandol na 4 żarówki?

Zastanawiasz się, jak podłączyć żyrandol na 4 żarówki? Metoda jest bardzo podobna do tej, którą opisaliśmy wyżej. Jeśli w instalacji widzisz 2 przewody fazowe, to przed montażem lampy zastanów się, w jaki sposób chcesz podzielić źródła światła. Masz kilka możliwości – mogą świecić się 2 lub 4 żarówki, 3 bądź tylko 1. Podepnij zatem przewody wedle upodobań. Jeśli jednak nie masz w instalacji 2 kabli fazowych, to musisz wziąć pod uwagę, że wszystkie 4 żarówki w lampie będą świecić jednocześnie.

Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki?

Aranżując oświetlenie, możesz dostrzec, że z Twojego sufitu wystają jedynie 2 kable. Jak wówczas podłączyć żyrandol na 3 żarówki? Wystarczy, że do przewodu zerowego przypniesz 3 kable zerowe z lampy, a 3 fazowe – do brązowego kabla w suficie. Dzięki temu wszystkie żarówki zawsze będą świeciły jednocześnie. Jeśli jednak z Twojego sufitu wystają 3 przewody, możesz podłączyć kable zerowe do kabla neutralnego w suficie, a kabel fazowy – do brązowego przewodu od jednej żarówki. Dwa pozostałe podepnij to drugiego kabla fazowego w suficie. W ten sposób włącznik umożliwi Ci zapalenie tylko części żarówek.

Jak podłączyć żyrandol na 2 żarówki, a jak na 1 żarówkę?

Chcesz zamontować mniejszą lampę? To stosunkowo proste zadanie. Z żyrandola na 1 żarówkę z reguły wystają 2 kable. Wystarczy, że jeden z nich połączysz z przewodem fazowym, a drugi z przewodem zerowym. Zrób to zgodnie z ich kolorystyką. W niektórych modelach dostępny jest też przewód ochronny – podłącz go do żółto-zielonego kabla, który wystaje z sufitu.

Jak podłączyć żyrandol na 2 żarówki? Schemat jest identyczny jak w przypadku pojedynczej lampy. Wystarczy, że podłączysz przewody kolorami.

Niezależnie od tego, jak dużą lampę zamierzasz podłączyć, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim pracuj na wyłączonym zasilaniu. Za każdym razem jednak upewnij się za pomocą próbnika, że w żadnym kablu nie ma prądu. Jeżeli nie jesteś przekonany do samodzielnego montażu lamp, nie wahaj się poprosić o pomoc profesjonalnego elektryka. Poszukujesz najmodniejszych lamp, spośród których wybierzesz idealne rozwiązanie do swojego wnętrza? Zapoznaj się z ofertą naszego e-sklepu i wybierz żyrandol dopasowany do aranżacji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl